Sposoby na energooszczędność

Od kilku lat w polskim budownictwie stawia się na energooszczędne budowanie, które ma przyczynić się do zmniejszenia ilości zużywanego opału, a zatem ma obniżyć koszt utrzymania domu i poprawić stan środowiska naturalnego.

Budownictwo energooszczędne coraz chętniej jest stosowane podczas budowania domu od podstaw, co jednak zrobić, aby stary dom dostosować do potrzeb energooszczędności? Otóż wielkie znaczenie ma to, czy np. w domu mamy wymienione okna na nowe, czy też nie. Okazuje się, że poprzez nieszczelne okna tracimy bardzo dużo ciepła, a utrata ta jest bezpowrotne. Rozwiązaniem mogą być okna PCV, które warto kupić z odpowiednimi atestami, potwierdzającymi ich energooszczędność. Czasami, jeśli architektura budynku na to pozwoli, warto zmienić położenie okna, aby np. mogło przez nie wpadać więcej naturalnego światła i słonecznego ciepła. Warto zatem od strony południowej montować duże okna, które mogą zajmować nawet całą dostępną przestrzeń ściany. Dzięki temu pomieszczenie to będzie można dogrzać w sposób naturalny podczas słonecznych dni.

Budownictwo energooszczędne ma to do siebie, że budynek tani w utrzymaniu musi mieć bryłę jak najbardziej zwartą. Warto zatem unikać balkonów oraz wszelkich załamań ścian, które są miejscem najwiekszej utraty ciepła.